Aparaty stałe - ortodonta Wrocław
Aparat stały bezligaturowy (system niskiego tarcia) estetyczny lub metalowy
Jest to nowoczesny aparat stały, w którym elementy mocujące łuk zostały zastąpione zewnętrzną ścianką ("klapką"), dzięki czemu znacznie zmniejsza się tarcie między łukiem, a zamkiem.
Ten rodzaj aparatu gwarantuje mniejszy ból, umożliwia rzadsze wizyty kontrolne (1x7-10 tygodni), oraz o kilka miesięcy skraca czas leczenia.

Aparat stały metalowy
Składa się z metalowych zamków ortodontycznych przyklejonych do wargowej / policzkowej powierzchni zębów, łuku przebiegającego w poprzek zębów i elementów mocujących, czyli metalowych ligatur lub elastycznych (srebrnych, kolorowych) gumek (wg upodobań pacjenta).
Czas leczenia tym aparatem zależy ściśle od rodzaju wady i przeciętnie waha się od 1,5 roku do 2 lat. Wizyty kontrolne w gabinecie, konieczne do aktywacji aparatu, odbywają się co 4-6 tygodni.
Kolorowe ligatury w aparatach metalowych:
Aparat stały estetyczny
Aparat stały estetyczny z łukiem estetycznym jest to aparat, w którym zamki (patrz wyżej) są przeźroczyste lub w kolorze zęba. To sprawia, że aparat jest prawie niewidoczny na zębach i estetyczny. Szczególnie polecam go pacjentom dorosłym i aktywnym zawodowo.
Przykłady aparatów estetycznych:
Aparat stały fragmentaryczny
Jest nowoczesną alternatywą dla aparatów ruchomych. Jest to część aparatu stałego, czyli zamki przyklejone na niektóre zęby oraz łuk, który przebiega w poprzek zębów i łączy zamki, zapewniając tym samym działanie aparatu.

Aparaty fragmentaryczne u dzieci zakładane są w okresie uzębienia mieszanego, czyli kiedy część zębów to jeszcze zęby mleczne, a pozostałe to już zęby stałe. Najczęściej aparaty fragmentaryczne są stosowane u dzieci do korekty stłoczeń lub szpar w przednich odcinkach łuku zębowego lub u dorosłych, którzy posiadają niewielkie zaburzenie.
Aparaty te mogą być stosowane jako samodzielnie działające aparaty ortodontyczne, bądź też jako element stanowiący utrzymanie dla innych mechanizmów, takich jak: poszerzacz podniebienia (TPA), zapora dla palca i języka, wyciąg karkowy (HEADGEAR), maska twarzowa itp.
Jest to przede wszystkim aparat, który wymaga współpracy pacjenta tylko w niewielkim zakresie, gdyż dziecko nie jest w stanie samo, bez pomocy lekarza i użycia specjalistycznego sprzętu, zdjąć aparat, działa on cały czas, 24 godziny na dobę, co ma duży wpływ na efektywność i skrócenie czasu leczenia.
Aparat stały jest dużym ułatwieniem dla rodziców pacjenta, którzy nie muszą zajmować się dodatkowym nadzorem i kontrolowaniem czasu noszenia aparatu.
Najczęściej okres leczenia aparatem fragmentarycznym, w zależności od rodzaju leczonej wady, wynosi od 6 do 12 miesięcy. Dla porównania, leczenie tej samej grupy wiekowej pacjentów aparatami ruchomymi trwa od 2 do 6 lat.