Protetyka stomatologiczna - Wrocław

Uzupełniamy braki zębowe, które mogą powstać po urazie lub utracie zębów z powodów próchnicowych.

Lekarz wykonujący prace protetyczne np. licówki, korony, mosty, protezy szkieletowe, akrylowe lub prace protetyczne na implantach współpracuje z doświadczonymi i sprawdzonymi technikami, dbając o najwyższą jakość, trwałość i odpowiednią estetykę wykonywanych prac. Często leczenie protetyczne wymaga konsultacji z innymi lekarzami np. chirurgiem czy ortodontą, co dzięki zaangażowaniu i współpracy lekarzy Centrum OrthoClinic oferowane jest w jednym miejscu.W ramach usług protetycznych oferujemy:

Korony

Wykonywane są z różnych materiałów, przy czym z uwagi na trwałość barwy i kształtu, doskonałą przezierność pozwalającą imitować szkliwo, a także obojętność biologiczną oraz wytrzymałość mechaniczną, za najlepsze uznaje się dostępne u nas korony porcelanowe.

Ponadto, występują także korony:

  • wykonane z jednego rodzaju materiału np.- samego metalu, akrylu czy obecnie porcelany
  • złożone: w których główna część wykonana jest z metalu, a tylko widoczna powierzchnia pokryta jest materiałem odpowiadającym barwą własnym zębom. Korony złożone licowane są najczęściej porcelaną lub akrylem
  • które obecnie stosuje się tylko jako uzupełnienia tymczasowe, z uwagi na właściwości materiału

Wkłady koronowe

Wkładami koronowymi (inlay, onlay,overlay) uzupełnia się twarde tkanki korony zęba utracone lub uszkodzone w takim stopniu, że niemożliwa jest ich trwała odbudowa przez wykonanie wypełnienia. Wkłady najczęściej wykonuje się z porcelany, nowoczesnych materiałów złożonych odpowiadających jakości ceramice lub stopów złota.

Wkłady koronowo-korzeniowe

Są to konstrukcje protetyczne stosowane w przypadku znacznego stopnia uszkodzenia lub całkowitego uszkodzenia koron zębów własnych. Warunkiem, w przypadku kwalifikacji zęba do wkładu koronowo-korzeniowego, powinien być prawidłowo przeleczony kanał korzenia bez patologicznych zmian przy wierzchołku oraz uszkodzenie nie powinno znajdować się poniżej brzegu kości. Wkłady koronowo¬-korzeniowe służą najczęściej jako umocowanie korony protetycznej pojedynczej lub będącej filarem mostu protetycznego.

Korony protetyczne

Są to stałe uzupełnienia protetyczne trwale osadzone na oszlifowanych wcześniej zębach lub na wkładzie koronowo-korzeniowym tkwiącym w kanale. Mają one zastosowanie w przypadkach znacznego, nie dającego się odbudować za pomocą materiałów kompozytowych, zniszczenia części koronowej zęba. Często służą też do poprawy estetyki, przebudowy zwarcia, a także do lepszego utrzymania w jamie ustnej protez ruchomych. Są najbardziej rozpowszechnionym elementem mocującym mosty.

Protezy

Protezy akrylowe częściowe i całkowite

Są wyjmowanymi uzupełnieniami zębów, służącymi zarówno do odtwarzania czynności żucia i artykulacji, jak też do poprawy estetyki uzębienia. Proteza częściowa składa się z szeregu zębów sztucznych zamocowanych w akrylowej płycie protezy oraz elementów utrzymujących protezę na pozostałych zębach własnych, czyli klamer.

Mają za zadanie odbudować utraconą czynność żucia, poprawić wymowę oraz przywrócić zadowalający wygląd estetyczny. Bezzębie stanowi dla większości pacjentów dotkliwe obciążenie zarówno fizyczne, jak i psychiczne, dlatego też protezy całkowite powinny być maksymalnie wygodne oraz nie sprawiać im żadnych kłopotów podczas użytkowania. Te wszystkie zadania mogą spełniać, gdy są stabilne i mają dobrą retencję. Decydujący wpływ na utrzymanie się protezy mają warunki anatomiczne (kształt podłoża), rodzaj i ilość wytwarzanej śliny, siła mięśniowa oraz możliwości adaptacyjne pacjenta, a więc jego odpowiednie nastawienie wobec protezy całkowitej.

Protezy szkieletowe

Można je określić jako ruchome uzupełnienie protetyczne o konstrukcji metalowo-akrylowej, mające za zadanie odbudowę zniszczonych lub brakujących zębów i tkanek podłoża. Zaopatrzone są one w bardzo precyzyjne elementy utrzymujące (klamry), które umożliwiają przenoszenie sił żucia na kość, oraz na zęby filarowe. Choć konstrukcja wydaje się na pierwszy rzut oka bardzo prosta, to właśnie przy tym rozwiązaniu protetycznym niezbędna jest precyzyjna diagnoza i przemyślane zaprojektowanie protezy przez stomatologa. Są to protezy najbardziej fizjologiczne i najkorzystniej przenoszące siły żucia. w przeciwieństwie do protez akrylowych stabilizują zęby i zapobiegają ich rozchwianiu.

Protezy szkieletowe acetalowe

Są to ruchome uzupełnienia protetyczne, w których elementy metalowe tj. klamry, zaczepy i haczyki zostały zastąpione wysoce estetycznymi elementami wykonanymi z tzw acetalu. Jest to materiał trwały i estetyczny, którego kolor dopasowujemy do koloru zębów lub/i szyjek zębowych.

Licówki

Obecnie coraz większe zainteresowanie budzi zastosowanie licówek kosmetycznych. Są to stałe uzupełnienia protetyczne stosowane w stomatologii estetycznej do pokrycia nieestetycznych powierzchni wargowych i policzkowych zębów górnych i dolnych. Elementy te stosowane są zazwyczaj w odcinku przednim zębów szczęki.

W celu ich wykonania, lekarz przygotowuje ząb poprzez delikatne usunięcie niewielkiej warstwy szkliwa z powierzchni wargowej na grubość 0,3-0,7 mm – oszczędza to tkankę twardą zęba. Materiałem do wykonania licówek jest kompozyt lub porcelana.

Wskazaniem do zastosowania licówek są przebarwienia zębów trudne do wybielenia np.: tetracyklinowe, po leczeniu kanałowym, niedorozwój szkliwa i zębiny, niekosmetyczne wypełnienia zębów przednich, ubytki brzegów zębów, ukruszenia kątów brzegów siecznych, diastemy między zębami, wydłużenie startych patologicznie zębów, zdecydowana zmiana koloru zębów.

Podstawowym przeciwwskazaniem jest zła higiena jamy ustnej, parafunkcje zwarciowe (bruksizm).

Mosty

Most to stała proteza uzupełniająca brak od jednego do kilku zębów. Zbudowany jest z przęsła odtwarzającego czynność i kształt utraconych zębów oraz z elementów mocujących go na filarach, którymi są naturalne zęby (korzenie) otaczające lukę, lub implanty. Elementami mocującymi mosty mogą być wkłady koronowe, koronowo-korzeniowe lub same korony.

Stosowanie mostów wymaga sprzyjających warunków miejscowych, a mianowicie odpowiedniej ilości i jakości dobrze rozmieszczonych (po obu stronach luki) zębów filarowych. Siły żucia przenoszone są z przęsła w całości na ozębną zębów filarowych. Czasem stosuje się jeszcze tzw. mosty jednobrzeżne, które osadzone są na jednym filarze, z reguły dowieszane do przodu. Metoda ta nie jest jednak polecana, szczególnie w obrębie zębów bocznych, gdyż wcześniej, czy później wskutek przeciążenia dochodzi do rozchwiania zęba filarowego.

Rysowana mapa pokazująca Orthoclinic

Zapraszamy również zmotoryzowanych

Niestety nie mamy miejsc postojowych bezpośrednio pod naszym gabinetem, które moglibyśmy udostępnić naszym pacjentom. Miejsca takie dostępne są na pobliskich osiedlach wokół bloków mieszkalnych, zarówno na ulicy Przyjaźni, Rodzinnej jak i Sąsiedzkiej. Można też parkować wzdłuż ulicy Krzyckiej.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up