Fascynujące ciekawostki o zębach zwierząt - będziesz zaskoczony!

13.08.2024 - 4 min. czytania - zmodyfikowano: 27.08.2024

Na naszym blogu często piszemy o ludzkich zębach, w tym o dbaniu o higienę jamy ustnej czy różnych zabiegach. Temat ten oczywiście jest bardzo ciekawy, ale dziś przychodzimy z czymś naprawdę wyjątkowym, ponieważ przedstawimy Wam ciekawostki na temat uzębienia różnych zwierząt, które z pewnością Was zaskoczą - jesteście gotowi?

  • Bobry posiadają pomarańczowe zęby, ponieważ dzięki temu są one znacznie twardsze.
  • Szczenięta posiadają 28 zębów mlecznych.
  • Zęby gryzoni rosną przez całe życie, dlatego niesamowicie ważne jest, aby zapewniać im pokarm umożliwiający ich ścieranie.
Rekiny pływający w morzu z otwartą szczęką

Rekinom przez niemal całe życie odrastają zęby

O tym, że rosną one w kilku rzędach wiedzą już nawet dzieci - ten aspekt edukacyjny często jest uwzględniany w bajkach czy filmach animowanych. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że mają one niezwykłą zdolność do odrastania i to wcale nie tak rzadko, ponieważ nawet co pięć dni. Wiele zależy oczywiście od tego, jak wiele z nich rekin wcześniej stracił. Na koniec warto dodać, że na przykład żarłacz tygrysi w czasie całego swojego życia może nabyć nawet ponad 20 tysięcy zębów.

Słonie posiadają jedynie cztery zęby trzonowe

W przeciwieństwie do Rekinów, które jak już wcześniej wspomnieliśmy, mogą pochwalić się naprawdę imponującą ich ilością, słonie posiadają jedynie cztery ogromne zęby trzonowe, po dwa na górze i na dole. Co ciekawe, niszczą się one na skutek przeżuwania dużej ilości roślin, a następnie się wymieniają - przez całe życie tych zwierząt dzieje się tak około sześć razy.

Zęby bobrów mają kolor… pomarańczowy?

Każdy, kto co najmniej raz w życiu widział bobra, zapewne trochę się zdziwił kiedy dostrzegł, że zęby tych zwierząt mają pomarańczowy kolor. Dzieje się tak ze względu na to, że w ich szkliwie obecna jest duża ilość żelaza, aby wzmocnić je i umożliwić w ten sposób przegryzanie drewna, z którego budują one tamy.

Zęby gryzoni rosną w nieskończoność

Jeśli kiedykolwiek byłeś posiadaczem królika lub świnek morskich to z pewnością wiesz, jak ważne jest zapewnianie im twardego pokarmu - ich zęby wydłużają się bezustannie przez całe życie, a co za tym idzie, gryzonie muszą je regularnie ścierać. Zaniedbania w tym aspekcie mogą prowadzić do poważnych problemów, w tym utrudniać im jedzenie. Pamiętaj, aby w klatce zawsze znalazło się coś, co umożliwi ścieranie, jak na przykład gałązki drzew owocowych, a Twoje króliki czy świnki morskie na pewno będą zadowolone.

Wieloryby nie mają zębów, a fiszbiny

Ciekawym przypadkiem są wieloryby, takie jak na przykład największy gatunek, czyli płetwal błękitny. Nie posiadają one typowych zębów, bo są im one zwyczajnie niepotrzebne ze względu na dietę - żywią się one głównie krylem i co ciekawe, są w stanie zjeść jego ogromne ilości w ciągu dnia, bo nawet do 8 ton. Zamiast tego mają one specjalne fiszbiny, czyli płytki rogowe, umieszczone w szczękach, a dokładniej w grzebieniu przyczepionym do podniebienia. To właśnie dzięki nim możliwe jest przefiltrowanie wody w poszukiwaniu pokarmu.

Hipopotamy są znacznie niebezpieczniejsze, niż się wydaje

Chociaż nie da się odmówić tym zwierzętom uroku, trzeba przyznać, że bywają naprawdę niebezpieczne, co można dostrzec podczas walk pomiędzy nimi. Są one wyposażone w bardzo długie, bo sięgające 50 centymetrów, kły i siekacze, którymi w chwilach zagrożenia atakują przeciwnika.

Zadbana szczęka u psa

Szczeniaki mają zęby mleczne

Wypisując ciekawostki o zębach zwierząt, nie mogło zabraknąć informacji o naszych ukochanych czworonogach, czyli psach. U szczeniąt, podobnie jak u dzieci, występują zęby mleczne, które wypadają z wiekiem - powinny zostać usunięte do 9 miesiąca życia. Mają ich 28 i dzielą się na 12 siekaczy, 4 kły i 12 zębów przedtrzonowych.

A Wy, znacie jeszcze jakieś ciekawe informacje o zębach zwierząt? Jak widać, jest to naprawdę ciekawy temat i wiele gatunków niesamowicie się różni pod tym kątem!

keyboard_arrow_up
Natalia Wiertelorz

Natalia Wiertelorz

Recepcjonistka / Higienistka

W 2015 roku Pani Natalia ukończyła szkołę na kierunku asystentka stomatologiczna. Od grudnia 2015 roku pracowała w gabinecie stomatologicznym Evadent2 we Wrocławiu, gdzie została przygotowana do asysty w stomatologii zachowawczej, endodoncji mikroskopowej, chirurgii, implantologii i protetyce. We wrześniu 2017 roku podjęła naukę na kierunku higienistki stomatologicznej i w 2019 roku uzyskała dyplom. W 2018 roku podjęła pracę w Centrum Chirurgii i Estetyki Twarzy gdzie pracowała głównie w chirurgii i ortodoncji. Dzięki tej pracy zgłębiła swoją wiedze w fotografii stomatologicznej, a także pracy na skanerze wewnątrzustnym. Od kwietnia 2019 roku rozpoczęła pracę w Centrum Ortodontyczno-Stomatologicznym OrthoClinic, gdzie zajmuję się głównie pracą na recepcji, a także wykonuje zabiegi higienizacyjne.

Rysowana mapa pokazująca Orthoclinic

Zapraszamy również zmotoryzowanych

Niestety nie mamy miejsc postojowych bezpośrednio pod naszym gabinetem, które moglibyśmy udostępnić naszym pacjentom. Miejsca takie dostępne są na pobliskich osiedlach wokół bloków mieszkalnych, zarówno na ulicy Przyjaźni, Rodzinnej jak i Sąsiedzkiej. Można też parkować wzdłuż ulicy Krzyckiej.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up