Nieoczywiste przyczyny nieświeżego oddechu - jak temu zapobiegać?

27.06.2024 - 3 min. czytania - zmodyfikowano: 01.08.2024

Nic tak nie niszczy pierwszego wrażenia o danej osobie jak nieświeży oddech.

  • Główną przyczyną nieświeżego oddechu jest niewystarczająca higiena jamy ustnej, w tym pomijanie nitkowania i czyszczenia języka.
  • Kamienie migdałkowe mogą okazać się powodem brzydkiego zapachu.
  • Próchnica czy zapalenie dziąseł również są częstym powodem nieświeżego oddechu.

Cóż… nieważne, jak bardzo dopieszczone zostaną pozostałe elementy wyglądu, ten jeden element potrafi skutecznie odstraszyć. Jest to wstydliwy problem, o którym należy jednak mówić - czasami może okazać się, że nie jest to wina jedynie nieumycia zębów, ale poważniejszych dolegliwości, jak na przykład niektóre choroby. No tak, ale na co warto zwrócić uwagę, aby cieszyć się świeżym oddechem?

Przyczyny nieświeżego oddechu

Najpopularniejsze przyczyny nieświeżego oddechu

Choć może to wydawać się oczywiste, cóż… najczęstszym powodem nieprzyjemnego zapachu z ust jest niewystarczająca higiena. Przypominamy, że mycie zębów rano i wieczorem to absolutne minimum, o które zawsze trzeba zadbać - nagromadzone bakterie są główną przyczyną tej dolegliwości. Należy również pamiętać o nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych, ponieważ odkładają się w nich resztki jedzenia, a te z kolei podczas procesu rozkładania się, są poważnym zagrożeniem dla zdrowia jamy ustnej.

Kolejnym powodem brzydkiego zapachu są kamienie migdałkowe. Powstają one w wyniku częstego nawracania infekcji gardła, w tym niedoleczonych stanów zapalnych. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób wpływają one na nasz wydech, to śpieszymy z wyjaśnieniem - przy częstych chorobach w tej okolicy na migdałkach powstają blizny i zrosty, które przez swoją nierówną powierzchnię są doskonałym miejscem na gromadzenie się bakterii oraz kamienia. Jak powszechnie wiadomo, nasze gardło posiada zdolność samoczyszczenia, ale cóż… zgrubienia powodują utrudnienia w tym procesie. A więc jeśli wiesz, że w przeszłości dokuczały Ci nawracające infekcje gardła, a teraz mierzysz się z nieświeżym oddechem, koniecznie upewnij się u specjalisty, czy to aby na pewno nie kamienie migdałkowe!

Częstą przyczyną brzydkiego oddechu, jest też o dziwo… nieczyszczenie języka! Tak jest, szczotkując zęby, wiele osób zapomina o tym, że na nim również gromadzą się bakterie i resztki spożytych posiłków. Zachęcamy do tego, aby codziennie rano i wieczorem zadbać o swój język

Problemy z zębami, takie jak próchnica, również przykładają się do nieświeżego oddechu!

No niestety… nie da się ukryć, że schorzenia takie jak próchnica czy zapalenie dziąseł to kolejna często występująca przyczyna tej dolegliwości. Jako doświadczeni specjaliści zdajemy sobie sprawę z tego, że niektórzy pacjenci poprzez swoje złe doświadczenia z przeszłości bardzo boją się udać do dentysty, co tylko pogarsza ich problemy - chcąc cieszyć się świeżym wydechem koniecznie należy wyleczyć wszelkie stany zapalne w obrębie jamy ustnej, ponieważ nagromadzone tam bakterie to nie tylko ból, ale również właśnie nieprzyjemny zapach. Pamiętaj, iż wybór odpowiedniego gabinetu dentystycznego ma ogromne znaczenie i może okazać się (w znacznej większości przypadków tak właśnie jest), że nie było się czego obawiać!

Jak zwalczyć nieświeży oddech - podpowiadamy

Wymieniliśmy już popularne przyczyny tej dolegliwości, ale jak w takim razie sobie z nią poradzić? Przede wszystkim, jeśli wiesz, że możesz mieć kamienie midgdałkowe albo zapalenie dziąseł, koniecznie umów się na wizytę ze swoim sprawdzonym specjalistą. No tak, ale… czy są jakieś sposoby na zwalczanie przykrego zapachu z ust, który nie jest spowodowany chorobami? Spróbuj pić większą ilość wody - cóż… często jest on spowodowany odwodnieniem. Warto dodać, że przydane może okazać się również żucie gumy bezcukrowej, która pobudzi ślinianki do pracy.

keyboard_arrow_up
Natalia Wiertelorz

Natalia Wiertelorz

Recepcjonistka / Higienistka

W 2015 roku Pani Natalia ukończyła szkołę na kierunku asystentka stomatologiczna. Od grudnia 2015 roku pracowała w gabinecie stomatologicznym Evadent2 we Wrocławiu, gdzie została przygotowana do asysty w stomatologii zachowawczej, endodoncji mikroskopowej, chirurgii, implantologii i protetyce. We wrześniu 2017 roku podjęła naukę na kierunku higienistki stomatologicznej i w 2019 roku uzyskała dyplom. W 2018 roku podjęła pracę w Centrum Chirurgii i Estetyki Twarzy gdzie pracowała głównie w chirurgii i ortodoncji. Dzięki tej pracy zgłębiła swoją wiedze w fotografii stomatologicznej, a także pracy na skanerze wewnątrzustnym. Od kwietnia 2019 roku rozpoczęła pracę w Centrum Ortodontyczno-Stomatologicznym OrthoClinic, gdzie zajmuję się głównie pracą na recepcji, a także wykonuje zabiegi higienizacyjne.

Rysowana mapa pokazująca Orthoclinic

Zapraszamy również zmotoryzowanych

Niestety nie mamy miejsc postojowych bezpośrednio pod naszym gabinetem, które moglibyśmy udostępnić naszym pacjentom. Miejsca takie dostępne są na pobliskich osiedlach wokół bloków mieszkalnych, zarówno na ulicy Przyjaźni, Rodzinnej jak i Sąsiedzkiej. Można też parkować wzdłuż ulicy Krzyckiej.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up