Wyciągi w aparatach na zęby - szansa na zmianę kształtu twarzy?

25.04.2025 - 3 min. czytania

Aparat stały to jedna z najskuteczniejszych metod wyprostowania zębów i tym samym redukcji różnego rodzaju wad zgryzu.

  • Wyciągi elastyczne to gumki zahaczane na górnym i dolnym łuku aparatu ortodontycznego, które mają za zadanie stopniowo redukować wady zgryzu.
  • Pozbycie się wady zgryzu może całkowicie odmienić sposób, w jaki układa się twarz podczas uśmiechu, mówienia, czy nawet wpłynąć korzystnie na linię żuchwy.
  • Podstawą w stosowaniu gumek jest regularność - trzeba pamiętać, aby stosować się do zaleceń ortodonty.
Wyciągi elastyczne

Choć niektórzy mają przed nim spore obawy, to prawda jest taka, że efekt, jaki można uzyskać z jego pomocą, jest wart podjęcia się leczenia ortodontycznego. W dzisiejszym wpisie omówimy temat wyciągów elastycznych, jakie czasami stosuje się właśnie w jego trakcie.

Sprawdź także: “Najpopularniejsze mity o leczeniu ortodontycznym - poznaj prawdę!”.

Czym są wyciągi elastyczne w aparatach na zęby?

Zacznijmy od początku - wyciągi elastyczne, to gumki, które zahacza się pomiędzy górnym a dolnym aparatem stałym. Mimo, że wyglądają niepozornie, to odgrywają one istotną rolę w czasie leczenia ortodontycznego, ponieważ pozwalają prawidłowo ustawić szczęki i zęby względem siebie. Dzięki temu, że wywierają kontrolowany nacisk, stopniowo przesuwają je, a co za tym idzie, korygują zgryz.

Tego typu rozwiązanie jest pomocne w wadach, takich jak:

  • zgryz krzyżowy - w tym przypadku zęby dolne zachodzą na zęby górne, zamiast odwrotnie, jak to powinno być,
  • zgryz otwarty - wada ta polega na braku kontaktu między górnymi a dolnymi zębami w przednim odcinku łuku zębowego (choć zdarza się, iż występuje to również z boku),
  • przodozgryz - gdy dolne zęby są zbyt wysunięte do przodu,
  • tyłozgryz - kiedy dolne zęby są znacznie cofnięte względem górnych,
  • asymetria w ustawieniu szczęk - czyli kiedy jedna z nich jest przesunięta bardziej w którąś stronę.

To, jak często i długo należy stosować gumki, zależy od indywidualnego planu leczenia - czasami jest to kilka godzin (np. na noc), a czasami całą dobę, z przerwami jedynie na jedzenie. Podstawą jest tutaj konsultacja ze swoim ortodontą. Niestety, ale zdarza się, iż pacjenci nie stosują się do zaleceń - trzeba pamiętać, że brak współpracy może znacznie wydłużyć proces redukcji wady zgryzu.

Sprawdź także: “Jak zapobiegać wadom zgryzu?”.

Czy wyciągi elastyczne mogą wpływać na wygląd twarzy?

Owszem! Bardzo często zdarza się, że przez daną wadę zgryzu, twarz wygląda niesymetrycznie, co może (choć nie musi) powodować kompleksy. Mniej harmonijne rysy, jak np. schowana do tyłu broda tworząca wrażenie występowania drugiego podbródka, czy nadmiernie uwypuklone usta wbrew pozorom są możliwe do wyleczenia właśnie z pomocą wyciągów elastycznych. Co ciekawe, dzięki ich stosowaniu można odmienić sposób, w jaki prezentuje się nasz profil, linia żuchwy, uśmiech, oraz wyraz twarzy podczas mówienia.

Z własnego doświadczenia wiemy, że pacjenci często nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak ogromnie zmienił się ich wygląd po zakończonym leczeniu ortodontycznym - dopiero porównanie uzyskanych efektów ze zdjęciem sprzed założenia aparatu pokazuje, jak wiele on dał!

Jeśli marzy Ci się odmieniony uśmiech i od dłuższego czasu zastanawiasz się, czy aparat ortodontyczny byłby odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie, to serdecznie zapraszamy na konsultację w naszym gabinecie we Wrocławiu! Jako Orthoclinic zawsze dbamy o komfort pacjentów, chętnie odpowiadamy na pytania i rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

keyboard_arrow_up
Natalia Wiertelorz

Natalia Wiertelorz

Recepcjonistka / Higienistka

W 2015 roku Pani Natalia ukończyła szkołę na kierunku asystentka stomatologiczna. Od grudnia 2015 roku pracowała w gabinecie stomatologicznym Evadent2 we Wrocławiu, gdzie została przygotowana do asysty w stomatologii zachowawczej, endodoncji mikroskopowej, chirurgii, implantologii i protetyce. We wrześniu 2017 roku podjęła naukę na kierunku higienistki stomatologicznej i w 2019 roku uzyskała dyplom. W 2018 roku podjęła pracę w Centrum Chirurgii i Estetyki Twarzy gdzie pracowała głównie w chirurgii i ortodoncji. Dzięki tej pracy zgłębiła swoją wiedze w fotografii stomatologicznej, a także pracy na skanerze wewnątrzustnym. Od kwietnia 2019 roku rozpoczęła pracę w Centrum Ortodontyczno-Stomatologicznym OrthoClinic, gdzie zajmuję się głównie pracą na recepcji, a także wykonuje zabiegi higienizacyjne.

Rysowana mapa pokazująca Orthoclinic

Zapraszamy również zmotoryzowanych

Niestety nie mamy miejsc postojowych bezpośrednio pod naszym gabinetem, które moglibyśmy udostępnić naszym pacjentom. Miejsca takie dostępne są na pobliskich osiedlach wokół bloków mieszkalnych, zarówno na ulicy Przyjaźni, Rodzinnej jak i Sąsiedzkiej. Można też parkować wzdłuż ulicy Krzyckiej.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up