04.04.2022

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

Pierwsza wizyta u dentysty powinna mieć miejsce między 2. a 3. rokiem życia. Niektórzy przekonują rodziców, aby odwiedzić gabinet już z niespełna rocznym maluchem. Może to jednak okazać się trudne, gdyż taki mały człowiek nie rozumie jeszcze bardzo wielu rzeczy, najprawdopodobniej nie otworzy buzi i nie będzie grzecznie siedział na fotelu. Dwu- czy trzylatek jest już bardziej świadomy, nawet można mu wytłumaczyć, dlaczego to jest ten czas, kiedy powinien pójść z mamą czy tatą do dentysty.

Gabinet dentystyczny przyjazny dziecku

Od wyboru gabinetu bardzo dużo zależy, czy maluch będzie się w nim dobrze czuł, a także jak chętnie będzie go odwiedzał. Każdy nieprzyjemny kontakt z lekarzem pozostaje w pamięci dziecka na bardzo długo. Potem niechętnie spotyka się z panem czy panią w białym fartuchu. Samo słowo „lekarz” może u niego wywoływać płacz, ogromny stres, wycofanie i paniczny lęk. Należy więc tego unikać. Pierwsza, ale też każda kolejna wizyta w gabinecie dentystycznym, powinna być możliwie jak najbardziej przyjemna i bezstresowa. Gabinet powinien być przystosowany do przyjmowania małych pacjentów. Potrzebujesz lekarza z właściwym podejściem do dziecka – uśmiechniętego, z poczuciem humoru, chcącego zaprzyjaźnić się z maluchem. Może on przy pierwszej wizycie oprowadzić dziecko po gabinecie, pokazać mu kilka sprzętów i wytłumaczyć, do czego one służą. Wystrój wnętrza gabinetu też ma znaczenie. Dzieci lubią przebywać w miejscu, w którym są kolory. Zatem to również weź pod uwagę przy wyborze dentysty dla swojego dziecka.

Zabawa w dentystę i pacjenta

Dziecko do pierwszej wizyty u dentysty możesz zacząć przygotowywać już dużo wcześniej. Jest kilka sposobów na pokazanie dziecku, co dzieje się za drzwiami gabinetu dentystycznego. Możecie bawić w dentystę i pacjenta, lecząc zęby ulubionych pluszaków Twojego dziecka. Warto jest wykorzystać do tego rekwizyty, są zabawki do zabawy w dentystę, które na pewno pomogą Ci wytłumaczyć dziecku, jak będzie przebiegać wizyta u lekarza. Ponadto są książki opowiadające o leczeniu zębów i o tym, dlaczego jest to takie ważne. Jeśli Twój maluch ogląda bajki w telewizji, to również możesz znaleźć takie, w których pokazane jest, jak dentysta leczy zęby małych pacjentów. Przede wszystkim skoncentruj się na pozytywnych aspektach wizyty w gabinecie. Postaraj się unikać takich słów, jak ból, strzykawka czy igła. Mamy z nimi niekoniecznie pozytywne skojarzenia. Opowiadaj maluchowi, że zdrowe ząbki to nie tylko ich codzienne mycie, ale też sprawdzanie, czy jest z nimi wszystko dobrze. Zdrowe zęby to piękny uśmiech, który na pewno Twój maluch chciałby mieć. Pamiętaj też, że to Ty jesteś przykładem dla swojego dziecka. Chodząc regularnie do dentysty, pokazujesz mu, że tak należy robić. Maluch naśladuje swoją mamę i tatę.

Do dentysty z dzieckiem wyspanym i wypoczętym

Kiedy już zdecydujesz, że Twoje dziecko jest gotowe i dobrze przygotowane na wizytę w gabinecie dentystycznym, to pozostaje Ci ją umówić. Koniecznie wybierz taką porę dnia, kiedy Twoje dziecko jest wypoczęte, wyspane i najedzone. Nie najlepszym pomysłem jest odwiedzanie dentysty przed drzemką czy obiadem, a także wieczorem. Każdy maluch ma inny plan dnia. Niektóre śpią po obiedzie, inne przed obiadem. Są wśród dzieci ranne ptaszki, ale i nocne marki. Ponadto maluch nie powinien być przeziębiony i chory, bo jest wtedy bardziej marudny, a sprzeciw i słowo „nie” pojawiają się w ciągu dnia zdecydowanie częściej, niż zwykle. Profilaktyka stomatologiczna u dzieci jest bardzo ważna, ponieważ dzięki regularnym wizytom w gabinecie ograniczamy ryzyko wystąpienia u malucha próchnicy. Ponadto wypracowujemy u niego dobre nawyki, które najprawdopodobniej będą miały swoją kontynuację w przyszłości.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up