18.04.2022

Klasyczna, elektryczna, soniczna…wybieramy szczoteczkę do zębów

Zęby powinno się myć co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Zaleca się, aby myć je przez minimum 2 minuty, zwracając uwagę, czy docieramy do najdalszych zakątków jamy ustnej. Kiedyś dostępna była tylko zwykła, klasyczna szczoteczka manualna. Dzisiaj do wyboru mamy znacznie więcej jej rodzajów. Jest jeszcze szczoteczka elektryczna i soniczna, opcje zdecydowanie droższe, ale na pewno zapewniające dokładniejsze mycie zębów.

Szczoteczka manualna – prosta w obsłudze i tania

Podczas mycia zębów szczoteczką manualną jesteśmy w stanie wykonać ok. 300 ruchów na minutę. Taka prędkość pozwala na dobre wyczyszczenie zębów, jednak trzeba mieć świadomość, że przy szczoteczce elektrycznej ta prędkość wzrasta nawet 7500 ruchów na minutę, co oznacza lepszą dokładność. Szczoteczka manualna to koszt już ok. 5 zł, chociaż możemy też zdecydować się na droższe modele zaprojektowane w oparciu o najnowszą technologię. Korzystanie z takiej szczoteczki jest bardzo łatwe, nie wymaga od nas specjalnych umiejętności. Ze względu na jej szybkie zużywanie się, powinno się ją regularnie wymieniać, najlepiej co 2 miesiące. Zwracamy jednak uwagę, w jakim stanie jest główka. Szczoteczkę manualną można dostosować do indywidualnych potrzeb. Do wyboru jest szczoteczka o miękkim włosiu dla wrażliwych dziąseł, o włosiu średnio twardym – najbardziej uniwersalna oraz o włosiu twardym polecana dla osób, u których występuje problem odkładania się na płytce zębów osadów.

Szczoteczka elektryczna – dokładne czyszczenie

Alternatywą dla szczoteczki manualnej jest elektryczna, czyszcząca zęby ze zdecydowanie większą prędkością. Taka szczoteczka wyposażona jest w silnik, który wprawia jej końcówkę w odpowiedni ruch. W ten sposób jest ona w stanie wyczyścić dokładnie cały ząb, docierając do wszystkich zakamarków. Kształt główki sprawia, że świetnie radzi sobie ona z usuwaniem wszelkich osadów, dlatego szczególnie dobrze sprawdza się u palaczy i osób pijących regularnie kawę. Szczoteczki elektryczne wyposażone są w wiele opcji. Możemy je zaprogramować w taki sposób, aby idealnie wyczyściły nasze zęby. Do wyboru są ruchy pulsacyjne, oscylacyjne oraz rotacyjne. Urządzenia posiadają timery, a także niektóre dodatkowo współpracują z aplikacją mobilną. Dzięki takiemu rozwiązaniu wiemy, jak długo powinniśmy myć zęby, czy wszystkie wyczyściliśmy dokładnie i gdzie jeszcze pozostały zabrudzenia. Elektryczne szczoteczki są jednak zdecydowanie droższe od manualnych. Korzystamy z nich jednak znacznie dłużej, dobra szczoteczka elektryczna to inwestycja na długie lata. Ponadto jednej szczoteczki używać cała rodzina, dzięki wymiennym końcówkom.

Szczoteczka soniczna – perfekcyjna i przyjazna wrażliwym dziąsłom

Jeszcze bardziej nowoczesnym rozwiązaniem jest szczoteczka soniczna. Wyróżnia się ona wibrującą główką. Takie modele są w stanie wykonać ponad 50 000 ruchów na minutę. Ich działanie opiera się na wytwarzaniu fal dźwiękowych o określonym natężeniu. Wprawiają one w ruch włókna szczoteczki. Co więcej, docierają one na odległość 4 mm od włókna, co sprawia, że wprawiają w ruch cząsteczki śliny i znajdującą się w niej pastę. Tak powstają mikrobąbelki bardzo skutecznie usuwające bakterie i osad nazębny. Szczoteczki soniczne wykonują ruchy wymiatająco-pulsacyjne, które są bezpieczne dla wrażliwych dziąseł, chroniąc je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Niezależnie od tego, której szczoteczki używasz, powinieneś pamiętać, aby robić to dokładnie, regularnie i odpowiednimi ruchami. Jeśli zależy Ci jednak na możliwie najskuteczniejszym pozbywaniu się osadów, bakterii i innych zabrudzeń z jamy ustnej, to lepszym wyborem od szczoteczki manualnej będzie elektryczna lub soniczna.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up