02.05.2022

Kiedy należy usunąć ósemki?

Ósemki nazywane są zębami mądrości i nie wyrastają u każdego człowieka. Są to trzecie zęby trzonowe, które u naszych przodków pełniły ważną funkcję – pomagały rozgryzać i żuć dużą ilość surowych produktów. Dzisiaj większość pokarmów jest przetworzona, więc ósemki nie są już dla nas tak ważne jak kiedyś. U wielu osób są wskazania nawet do ich ekstrakcji. Czy warto jednak pozbywać się zębów mądrości, czy może lepiej jest podjąć ich leczenie?

Kłopotliwe ósemki

Jeśli ósemki są zdrowe, wyrastają prawidłowo i nie wpływają negatywnie na nasz zgryz i uzębienie, to nie należy ich usuwać. Niestety często przysparzają większych problemów. Nie mieszczą się w łuku zębowym, wywołując tym samym nacisk na pozostałe zęby. Może to spowodować ich przesunięcie. Zdarza się, że ósemki przez brak miejsca nie wyrzynają się w całości. Jeśli ząb częściowo pozostaje w dziąśle, to nazywamy go zębem zatrzymanym. Najczęściej przyczyną tego w przypadku ósemek jest ich nieprawidłowe ułożenie w kości. Objawia się to silnym bólem skroniowo-żuchwowym, a w trudniejszych przypadkach również bólem głowy. Jeśli pod płatem dziąsła gromadzi się pokarm, dochodzi wówczas do rozwoju stanu zapalnego. Ósemki znajdują się w głębi jamy ustnej, więc trudniej jest je dokładnie wyczyścić, co skutkuje wystąpieniem próchnicy. Jednocześnie lokalizacja ósemek utrudnia ich leczenie, dlatego stomatolodzy nierzadko decydują się na ich usunięcie.

Usuwać czy nie usuwać?

To często pojawiające się pytania w obliczu występującego problemu z ósemkami. Niektórzy dentyści zalecają ekstrakcję, nawet jeśli możliwe jest wdrożenie leczenia i „uratowanie” zęba. Są jednak tacy, którzy świadomi funkcji, jaką pełnią ósemki, podejmują się ich leczenia. Zęby mądrości bowiem to dodatkowe wsparcie dla pozostałych zębów. Świetnie sprawdzają się jako filar protetyczny, który odpowiada częściowo za prawidłowe połączenie korony protetycznej ze sztucznym korzeniem zęba. Jeśli więc ósemki nie przysparzają większych kłopotów i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia pacjenta oraz nie wpływają negatywnie na pozostałe zęby, to należy je pozostawić.

    Co może być powodem ekstrakcji ósemek?
  • Ucisk na korzenie zębów sąsiadujących,
  • Migrenowe bóle głowy,
  • Ząb zatrzymany,
  • Próchnica i stany zapalne dziąsła,
  • Nieprawidłowe ich ułożenie,
  • Torbiele korzeniowe i zgorzel miazgi,
  • Profilaktyka, zmniejszenie ryzyka wystąpienia lub rozwoju innych chorób, w tym chorób stawów.

Ekstrakcja ósemek, a wiek pacjenta

Ósemki w porównaniu do innych zębów wyrastają późno, jeśli w ogóle się pojawiają. Możemy je dostrzec między 16 a 25 rokiem życia, chociaż zdarza się, że również po 40 roku życia. Ze względu na większą elastyczność kości zabieg usunięcia ósemek lepiej przeprowadzić u młodszych pacjentów. Ma to związek z mniejszym ryzykiem wystąpienia powikłań. Trzeba jednak wiedzieć, że niekiedy usuwanie zawiązków zębów młodych pacjentów bywa trudniejsze, niż ekstrakcja już całkowicie ukształtowanych w nieco późniejszym wieku. Górnych ósemek nie usuwamy wcześniej niż ok. 20 roku życia. Jeśli chodzi o dolne ósemki, to można przeprowadzić ich ekstrakcję nawet ok. 16 roku życia. Powinno to jednak wynikać z badań, które wykazują, że zęby nie ukształtują się prawidłowo. Zabieg przeprowadza się wtedy w celach profilaktycznych, aby uniknąć problemów w przyszłości. O konieczności ekstrakcji ósemek powinien zdecydować lekarz. Jest to zabieg chirurgiczny i pomimo że powszechnie wykonywany, to wiąże się z ryzykiem wystąpienia pewnych powikłań, jak np. krwawienie, obrzęk i ból, gorączka czy też uszkodzenie nerwów.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up