13.11.2021

Torbiele w jamie ustnej. Rozpoznanie i leczenie

Wszelkie dolegliwości w jamie ustnej wywołują dyskomfort. Ponadto bardzo często utrudniają, a nawet uniemożliwiają spożywanie niektórych pokarmów lub też w ogóle jedzenie. Zdarza się, że zmiany w jamie ustnej mają niekorzystny wpływ na mowę. Dotyczy to m.in. torbieli w jamie ustnej. Są to zmiany występujące w różnych jej obszarach. Wyróżniamy zatem kilka rodzajów torbieli. Jak rozpoznać tę dolegliwość i jak się ją leczy?

Rodzaje torbieli w jamie ustnej

Torbielą nazywamy tzw. torbę podskórną, w której znajduje się płyn lub jest pusta. Torbiel pokryta jest nabłonkiem znajdującym się w skórze i błonie śluzowej. W zależności od obszaru, w którym torbiele występują, wyróżniamy następujące ich rodzaje:

  • torbiel naskórkowa – występuje pod językiem, ograniczając jego ruchy; jest to jeden z rodzajów torbieli tkanek miękkich;
  • torbiel zastoinowa – zlokalizowana jest na wargach lub policzku, a występuje na skutek nagryzania skóry; niekiedy pojawia się również w bocznym i środkowym odcinku szyi;
  • torbiel kostna – dotyczy obszaru zębów, które zostały dotknięte stanami zapalnymi bądź też różnego rodzaju chorobami.

Przyczyny torbieli

Specjaliści jednoznacznie nie podają przyczyn torbieli. Zwracają jednak uwagę na czynniki stwarzające im idealne warunki do rozwoju. Jeżeli chodzi o torbiele kostne, to najczęściej pojawiają się one w jamie ustnej z powodu stanów zapalnych w obrębie zęba lub też po przebytych czy też trwających chorobach. Możliwe jest też, że występują one przy niedrożności kanałów gruczołów ślinowych. Torbielom w jamie ustnej sprzyja ponadto zapalenie ślinianek oraz ich kamica. Na wystąpienie torbieli narażone są też osoby noszące aparaty ortodontyczne, które zostały nieprawidłowo założone lub na skutek nieszczęśliwego wypadku doszło do urazu. Nie można wykluczyć, że rozwijają się one przy zmianach kostnych oraz wirusowych nabłonka. Zdarzają się przypadki, że torbiel w jamie ustnej pojawia się po przyjmowaniu niektórych leków.

Objawy torbieli w jamie ustnej

Czy torbiele objawiają się w sposób charakterystyczny, czy można je pomylić z innymi dolegliwościami? Trzeba wiedzieć, że w wielu przypadkach nie dają większych objawów. Bardzo często wykrywane są dopiero podczas zdjęć panoramicznych i RTG, a więc zupełnie przypadkowo, przy okazji leczenia innych chorób. Im problem jest jednak bardziej zaawansowany, tym objawy bardziej widoczne. Jeżeli torbiele występują w zatokach szczękowych, to jest duże prawdopodobieństwo, że towarzyszyć im będzie rozpierający ból i asymetria twarzy. Jeżeli mamy do czynienia z torbielą rozwijającą się wokół korony wyrzynającego się zęba, to zaobserwujemy w tym obszarze niebieskie wybrzuszenie. W przypadku torbieli zastoinowej może wystąpić niewielkie uwypuklenie na wargach. Torbiel się rozwija i powiększa, a wraz z upływem czasu utrudnia jedzenie, picie i mówienie.

Jak leczyć?

Nie zawsze torbiele kwalifikują się do leczenia. Bardzo często problem pojawia się na kilka dni, po czym samoistnie znika. Leczenie jest jednak konieczne, jeżeli dodatkowo w jamie ustnej występuje stan zapalny, pacjent skarży się na ból i dyskomfort. Stosuje się leczenie farmakologiczne, a więc pacjent otrzymuje leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Może się jednak okazać, że źródło problemu znajduje się głębiej i wtedy przeprowadza się biopsję. Jest to badanie pozwalające stwierdzić, że mamy do czynienia z nowotworem. Jeżeli to konieczne, stosuje się leczenie chirurgiczne. Jeśli zaobserwowałeś u siebie niepokojące objawy i podejrzewasz, że jest to torbiel, zawsze warto skonsultować to z dentystą. Nawet jeżeli problem nie jest duży, zaproponowane leki przeciwbólowe mogą przynieść ukojenie i zminimalizować dyskomfort.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up