02.08.2022

Co to są gumki separacyjne i kiedy się je stosuje?

Założenie gumek separacyjnych jest jednym z etapów leczenia ortodontycznego. Nie u każdego pacjenta się je stosuje, więc kluczowa jest bardzo dokładna ocena stanu uzębienia oraz problemów ze zgryzem, a także ustalenia indywidualnego planu leczenia. O tym, czy gumki separacyjne będą potrzebne, decyduje lekarz. Od czego to zależy? W jakim celu stosuje się gumki separacyjne?.

Gumki separacyjne „rozsuwają zęby” Wiesz dlaczego?

Gumki separacyjne nazywane są inaczej separatorami. Są w postaci małych, sprężystych kółeczek o średnicy 5 milimetrów. Występują w dwóch kolorach – niebieskie zakłada się na zęby boczne, z kolei gumki w zielonym kolorze na zęby przednie. Wsuwane są w przestrzeń międzyzębową. Zazwyczaj dotyczy to pierwszych i drugich zębów trzonowych, na których na późniejszym etapie leczenia mocowane są pierścienie stałego aparatu ortodontycznego. Separatory, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie odseparować, a dokładniej odsunąć od siebie sąsiadujące zęby. Utworzone przez nie przestrzenie pomiędzy zębami służą do zamocowania stalowych elementów aparatu. To w tym miejscu umieszcza się pierścienie, które z kolei stabilizują całą konstrukcję aparatu. Nie u wszystkich stosuje się jednak gumki separacyjne, jeśli któreś z zębów mają zostać usunięte. Zdarzają się też sytuacje, że separatory zakłada się tylko z jednej strony.

Wstępny etap leczenia ortodontycznego

Gumki separacyjne mają przygotować odpowiednio zęby do założenia aparatu ortodontycznego, więc zakłada się je na początku leczenia, jeszcze przed zamocowaniem aparatu, ale po wykonaniu wycisków. Korzysta się z nich przez okres 3-7 dni. Samo założenie separatorów trwa kilka minut. Odbywa się to przy pomocy specjalnych kleszczy, które ułatwiają umieszczenie gumek we właściwym miejscu pomiędzy zębami. Przed założeniem aparatu ortodontycznego gumki separacyjne są usuwane. Nie ma potrzeby noszenia ich wraz z aparatem. Nie zakłada się ich ponownie również po zdjęciu aparatu.

Gumki separacyjne, a ból i dyskomfort

Wiele osób zastanawia się, czy noszenie gumek separacyjnych jest związane jakimkolwiek dyskomfortem, obawiają się bólu, a także ograniczeń np. w spożywaniu posiłków. Jest to jednak kwestią indywidualną, ponieważ niektórzy skarżą się na ból, inni jedynie na dyskomfort. Trzeba być jednak świadomym, że po założeniu separatorów może pojawić się problem z jedzeniem, a czasem nawet z mówieniem. Niektóre osoby w tym czasie decydują się na dietę płynną. Ból może wystąpić też podczas szczotkowania zębów. Miejsca, w których znajdują się gumki separacyjne, są wrażliwe na dotyk, więc należy dbać o higienę jamy ustnej bardzo ostrożnie. Jeśli ból się pojawia, trwa on kilka dni. Osoby po leczeniu ortodontycznym przyznają czasem, że noszenie gumek separacyjnych było dla nich bardziej bolesne, niż aparaty ortodontycznego w pierwszych dniach od jego założenia. W niektórych przypadkach jest to jednak konieczność, ponieważ bez separatorów niemożliwe jest właściwe zamocowanie aparatu.

Leczenie ortodontyczne krok po kroku

Wiele osób się zastanawia, czy leczenie ortodontyczne zaczyna się od założenia gumek separacyjnych i czy właśnie tego mogą spodziewać się na pierwszej wizycie. Otóż nie, to zdecydowanie bardziej złożony proces. Jak wygląda?

  • Konsultacja ortodontyczna wraz z dokładnym wywiadem z pacjentem, ewentualnie zlecenie dodatkowych badań.
  • Ustalenie planu leczenia ortodontycznego.
  • Założenie gumek separacyjnych.
  • Założenie gumek separacyjnych.
  • Zdjęcie gumek separacyjnych i założenie aparatu ortodontycznego.
  • Wizyty kontrolne odbywające się co 4-8 tygodni w zależności od potrzeb.
  • Zdjęcie aparatu stałego.
  • Retencja, czyli utrwalenie efektu.

Gumki separacyjne mają za zadanie przygotować zęby do założenia aparatu ortodontycznego i ten etap czasem jest konieczny. Nie należy się jednak obawiać, jeśli lekarz zadecyduje inaczej i zrezygnuje z separatorów. Jest to kwestia indywidualna, a cały proces leczenia w poszczególnych przypadkach może wyglądać zupełnie inaczej.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up