22.07.2022

Torbiele zębów – skąd się biorą i jak je leczyć?

Torbiele zębów to patologiczne zmiany w obrębie jamy ustnej. Mogą pojawić się w kościach szczęki, ale i żuchwy. Zazwyczaj nie są związane z jakimiś szczególnymi objawami, dlatego trudniej jest je zdiagnozować. Nierzadko jest to przypadek podczas wizyty stomatologicznej odbywającej się z zupełnie innego powodu. Torbieli zębów nie można jednak lekceważyć. Problem postępuje i w zaawansowanym stadium zaczyna być uciążliwy.

Przyczyny występowania torbieli zębów

Zazwyczaj torbiel zęba jest następstwem długotrwałego, utajonego stanu zapalnego. Im dłużej trwa stan zapalny i nie jest on leczony, tym większe ryzyko pojawienia się torbieli. Dotyczy to m.in. niedoleczonych zębów po leczeniu kanałowym oraz zębów z martwicą miazgi. Oznacza to, że pacjenci rzadziej odwiedzający gabinet stomatologiczny są bardziej narażeni na wystąpienia torbieli zębów. Nie bez znaczenia jest również nieleczona i długo utrzymująca się próchnica. Należy też wspomnieć o torbielach zawiązkowych. Występują one w trakcie rozwoju zęba. Jeśli chodzi o osoby dorosłe, to problem pojawia się na etapie wyrastania ósemek, które rozwijają się u człowieka zdecydowanie później niż pozostałe zęby.

Po czym rozpoznać torbiele zębów?

Na początku może to być trudne bez wizyty u stomatologa. Jeśli jednak nie czujemy bólu czy dyskomfortu, wiele osób rezygnuje z wizyt kontrolnych, a powinny odbywać się one raz na pół roku. Proces powstawania torbieli jest długotrwały. Problem postępuje, rozwija się i nasila. W zaawansowanym stadium można już doświadczyć objawów, które sygnalizują, że w naszej jamie ustnej dzieje się coś niepokojącego. Na pewno występuje ból zęba o różnym nasileniu, jest bardziej uciążliwy przy nacisku i gryzieniu. Pojawia się uczucie rozpierania i ucisku w miejscu występowania zmiany. Dostrzec można ponadto opuchliznę oraz zaburzenia symetrii twarzy. Jest to też moment, kiedy widoczny staje się guzek, charakterystyczna wypukłość na dziąśle. W niektórych przypadkach ze zmiany chorobowej wycieka płyn. Jeśli dojdzie do ucisku na pnie nerwowym, to jest duże ryzyko zaburzenia czucia.

Rodzaje torbieli zęba

W obrębie jamy ustnej możemy wyróżnić kilka rodzajów torbieli zęba. Podział uwarunkowany jest procesem ich powstawania, jak też miejsca ich występowania.

  • Torbiel korzeniowa – występuje najczęściej i w większości przypadków dotyczy przednich zębów. Tutaj przyczyną może być przewlekłe zapalenie tkanek okołowierzchniowych zęba.
  • Torbiel przyzębia – charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami. Jej przyczyną jest stan zapalny w obrębie kieszonki przyzębnej.
  • Torbiel zawiązkowa – powstaje na etapie rozwoju zawiązka zęba. Jest zmianą patologiczną w żuchwie, której czasem towarzyszy ząb zatrzymany.
  • Torbiel dziąsłowa – zazwyczaj diagnozowany jest u niemowląt, u których jednak nie jest zmianą bolesną. Może jednak wystąpić też o starszych dzieci i dorosłych. Ma postać białego guzka na bezzębnych wałach dziąsłowych.
  • Torbiel rogowaciejąca – jest rodzajem nowotworu. Ma tendencję do powiększania się i niszczenia kości.

Jak się leczy torbiele zęba?

Torbiele zęba wykrywane są najczęściej podczas diagnostycznego badania RTG. Leczenie uzależnione jest od rodzaju torbieli, jak też stadium rozwoju. Zazwyczaj zaleca się jednak usunięcie torbieli. Lekarze stosują kilka technik. Wśród nich jest leczenie kanałowe, pozwalające na pozbycie się torbieli zęba i jednocześnie uniknięcie ekstrakcji. Małe torbiele usuwa się bez szkód dla organizmu. Znacznie trudniej jest w przypadku większych zmian, które niekiedy wymuszają również części kości szczęki lub żuchwy, w zależności od lokalizacji torbieli. Stomatolog często dodatkowo wykonuje chirurgiczne wyłuszczenie torbieli zęba i jednocześnie resekcję wierzchołków korzeni zębowych. Jeśli doszło do rozwoju infekcji, zaleca się pacjentowi antybiotyk. Jeśli ząb nie zostanie dobrze oczyszczony, to istnieje ryzyko odnowienia się torbieli. W zaawansowanym stadium problemu nierzadko konieczne jest też uzupełnienie ubytków. Wcześnie wykryte torbiele zębów leczy się łatwo. Jeśli zostaną zdiagnozowane w już zaawansowanym stadium, leczenie jest bardziej skomplikowane i uciążliwe dla pacjenta. Może się okazać, że wraz z usunięciem torbieli będzie trzeba pozbyć się zainfekowanego zęba.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up