22.06.2022

Nieprzyjemny zapach z ust. Poznaj jego przyczyny!

Jest to wstydliwy problem, który dla niektórych osób jest trudny do pozbycia się. Jest to uwarunkowane tym, że staramy się walczyć ze skutkiem, a nie z przyczyną. Nieprzyjemny zapach z ust ma bardzo wiele przyczyn, niektórych pozbędziesz się samodzielne, inne wymagają pomocy lekarza. Jeśli niepokoi Cię nieprzyjemny zapach z Twoich ust, poznaj jego najczęstsze przyczyny.

Niektóre pokarmy

Są takie produkty, które pozostawiają po sobie intensywny i nieprzyjemny zapach z ust. Zazwyczaj utrzymuje się kilka godzin, chociaż zdarza się, że może nam towarzyszyć nawet kilka dni. Dotyczy to m.in. czosnku i cebuli. Zawierają związki, które odpowiadają za nieświeży oddech. Uważać należy też na ostre przyprawy, jak chili czy pieprz cayenne. Problemem może być jednak nie sam produktu, ale resztki pokarmów zalegające w jamie ustnej, np. w ubytkach zębowych. To doskonała pożywka dla bakterii, co z kolei może wywoływać nieprzyjemny zapach.

Stosowane leki

Są również leki, które regularnie stosowane przyczyniają się do nieprzyjemnego zapachu z ust. Odpowiadają za to składniki i związki w nim zawarte. Wśród takich leków są na pewno cholinolityki. Zaliczamy do nich m.in. bromek ipratropium stosowany przy leczeniu astmy oskrzelowej, biperiden dedykowany dla osób chorych na Parkinsona, pirenzepinę na refluks żołądkowo-przełykowy, a także lek przeciwwymiotny skopolaminę.

Choroby jamy ustnej i układu pokarmowego

Przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust należy szukać zarówno w jamie ustnej, jak również nieco głębiej, a więc w układzie pokarmowym. Na pewno jest to następstwo nieleczonej, przewlekłej próchnicy zębów, a także procesów gnilnych zgorzeli zębowych. Na skutek procesów gnilnych dochodzi do produkcji gazów, które to odpowiadają za nieprzyjemny zapach. Pojawia się on często także przy przewlekłych stanach zapalnych jamy ustnej. Jest to spowodowane m.in. nieprawidłowo dopasowaną protezą zębową, która wywołuje drażnienie błon śluzowych, co z kolei skutkuje stanami zapalnymi. Uwagę należy zwrócić ponadto na nowotwory jamy ustnej, objawiające się w sposób podobny do zwykłego zakażenia. Niepokojące powinno być jednak to, że oprócz nieprzyjemnego zapachu z ust występuje ból, nadmierna produkcja śliny i szczękościsk. Kolejną przyczyną tej dolegliwości są chore migdałki. Zapalenie migdałków czy przewlekła angina objawia się m.in. ropieniem w jamie ustnej, który odpowiada za nieprzyjemny zapach. Jeśli chodzi o choroby układu pokarmowego, przy których może wystąpić nieświeży oddech, to jest to na pewno refluks żołądkowo-przełykowy. Częściowo strawiony pokarm z kwasem solnym cofa się z żołądka do przełyku. Towarzyszy temu nieprzyjemny zapach, ale również nadkwasowość, kaszel i zgaga. Przyczyn doszukiwać się można jednak także w chorobach przewlekłych. Z nieprzyjemnych zapachem z ust zmagają się osoby chorujące na cukrzycę. Przy niewłaściwym jej leczeniu może dojść do rozwoju kwasicy ketonowej. Objawia się ona właśnie zapachem acetonu z ust. Zespół Sjögrena to kolejna choroba, przy której również obserwuje się tę dolegliwość. Wpływ na to ma suchość błony śluzowej jamy ustnej, która jest wywołana uszkodzeniem ślinianek. Powoduje to trudności w mówieniu i żuciu, a także szybko rozwijającą się próchnicą. Przy zwalczaniu nieprzyjemnego zapachu z ust kluczowa jest właściwa diagnostyka problemu. Zawsze leczymy przyczynę, a więc staramy się pozbyć źródła dolegliwości. Czasem wymaga to jedynie zmiany nawyków żywieniowych czy też wzmożonej higieny jamy ustnej. Innym razem będzie to zaawansowane leczenie stomatologiczne.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up