06.06.2022

Kiedy zęby się kruszą…

Kruszenie się zębów to problem dotykający wiele osób. Zęby są słabe i tym samym bardziej podatne na uszkodzenia. Przyczyną mogą być nawyki żywieniowe, używki, ale też poważne choroby. Niezależnie od tego, jakie jest podłoże problemu, należy podjąć w celu poprawy stanu uzębienia odpowiednie kroki. Na pewno w pierwszej kolejności należy znaleźć źródło problemu, aby ustalić właściwy plan leczenia.

Przyczyny słabych i kruszących się zębów

Wśród najczęstszych przyczyn kruszących się zębów jest próchnica. W początkowym stadium rozwoju jej objawy nie są widoczne, ponieważ próchnica najczęściej rozwija się wewnątrz zęba, niszcząc go od środka. Uszkodzenie wewnętrznych struktur zęba powoduje pęknięcie szkliwa, co przekłada się m.in. na stan zapalny przyzębia. Zęby kruszą się również przy bruksizmie. Jest to choroba objawiająca się nocnym zgrzytaniem zębami. Nieleczona prowadzi do bardzo silnego ścierania się zębów, co może skutkować np. odsłonięciem szyjek zębowych. Jeśli zaobserwujesz u siebie nadmierne kruszenie się zębów, zwróć uwagę na swoją dietę. Nierzadko powodem takiego stanu rzeczy jest niedobór wapnia i fluoru. To budulce naszych kości i zębów. Wiele osób unika past z fluorem, tymczasem to właśnie one w znaczącym stopniu przyczyniają się do wzmocnienia zębów. Kruszenie się zębów jest też wynikiem spożywania twardych pokarmów. Duża siła nacisku, np. przy nagryzaniu orzechów powoduje uszczerbek na szkliwie. Na tę dolegliwość bardziej narażeni są również palacze. To właśnie u nich bardzo często występuje kamień nazębny. Tytoń osłabia szkliwo, co z kolei przekłada się na skłonność do kruszenia się zębów. Trzeba jednak bliżej przyjrzeć się też swoim codziennym nawykom. Nie najlepiej na nasze zęby wpływa obgryzanie paznokci czy otwieranie butelek zębami. Oczywiście ząb ukruszyć się może na skutek mechanicznego uszkodzenia, np. uderzenia. W takiej sytuacji niezwłocznie należy skontaktować się z dentystą, umówić na wizytę i zabezpieczyć uszkodzony ząb.

Nie lekceważ tej dolegliwości

Kruszenie się zębów to problem zarówno zdrowotny, jak też estetyczny. Nie należy ignorować częstych uszkodzeń zębów, ponieważ nieleczone mogą wywołać duże spustoszenie w naszej jamie ustnej. Nieleczona próchnica niszczy struktury zębowe, im bardziej zaawansowane stadium, tym większe trudności w leczeniu. Bruksizm z kolei dodatkowo może spowodować wady zgryzu. Ukruszenia zębów sprawiają, że są one nierówne, co nie wygląda dobrze i estetycznie. W skrajnych przypadkach niemożliwa jest nawet odbudowa uszkodzonego zęba. Ponadto rozwijająca się próchnica czy też inna choroba zębów postępuje, zajmując ostatecznie całe uzębienie.

Jak zapobiec problemowi?

Na pewno dużo zależy od przyczyny dolegliwości. Zanim jeszcze się jednak pojawi, można jej zapobiec lub przynajmniej zminimalizować ryzyko jej wystąpienia. Pomocne będą nawyki żywieniowe. Dieta powinna być bogata w wapń, który znajdziesz w rybach, jajkach, nabiale i produktach pełnoziarnistych. Wybieraj pasty z fluorem, który jest potrzebny do utrzymania mocnych i odpornych na uszkodzenia zębów. Jeśli zauważysz u siebie częste i niekontrolowane zgrzytanie zębami, natychmiast skonsultuj się z lekarzem, aby sprawdzić, czy nie jest to bruksizm. Regularnie odwiedzaj dentystę, usuwaj kamień nazębny i badaj uzębienie pod kątem próchnicy. Zrezygnuj z palenia tytoniu i zwracaj uwagę, czy na co dzień nadmiernie nie obciążasz swoich zębów, wywołując na nie duży nacisk. Zęby nie kruszą się bez powodu, ma to zawsze swoją przyczynę. Może być to zła dieta, codzienne nawyki, ale również próchnica lub bruksizm, a nawet martwica. Najlepiej jest natychmiast reagować, aby uniknąć rozwoju problemu i podjąć odpowiednie leczenie jeszcze w początkowym stadium dolegliwości.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up