15.04.2020

Zęby w dobrym kolorze. Wybielanie zębów na 3 sposoby

Nie tylko stan zębów, lecz również ich wygląd decyduje o tym, jak dobrze czujemy się ze swoim uśmiechem. Jeżeli nie jesteś zadowolony z ich koloru lub dostrzegasz na nich nieestetyczne przebarwienia, zdecyduj się na wybielanie zębów. Jakie masz możliwości?

Wybielanie nakładkowe

Nakładki są specjalnie przygotowywane dla konkretnego pacjenta. Są idealnie dopasowane do jego zębów. Ma to wpływ na równomierne wybielenie wszystkich zębów. Jest to metoda polecana osobom, które oczekują efektu wybielenia o kilka odcieni. Efekt utrzymuje się długo, ponieważ nawet do 3-4 lat. Na czym polega metoda wybielania nakładkowego?

Na przygotowane nakładki pacjent samodzielnie nakłada specjalny żel wybielający. Następnie nakłada je na zęby, może to robić w dzień lub w nocy w zależności od możliwości i potrzeb. Po zdjęciu nakładek należy umyć zęby pastą z dodatkiem fluoru. Jeżeli zmagasz się z nadwrażliwością zębów, zaleca się mycie ich przez ok. 2 tygodnie od zakończenia kuracji pastą do zębów wrażliwych. Nakładki można użytkować do ok. 2 tygodnie. Chcąc wydłużyć trwałość efektów, należy szczególnie dokładnie dbać o higienę jamy ustnej.

Wybielanie w gabinecie stomatologicznym

Zabieg przeprowadzany jest przez stomatologa lub higienistkę, a czas jego trwania wynosi ok. 1 godziny. W rzeczywistości czas ten uzależniony jest od ilości zębów, które chcemy wybielić, czy jest to cały łuk, czy nawet wszystkie zęby, czy może tylko pojedyncze z widocznymi przebarwieniami. Efekt wybielania można wzmocnić poprzez użycie specjalnej lampy lub lasera. Nie jest ono polecane osobom z odsłoniętymi szyjkami zębów i chorobami dziąseł. Zanim zostanie wykonany opisywany zabieg wybielania zębów, konieczne jest wyleczenie wszystkich ubytków. Jest to metoda bardziej inwazyjna, niż w przypadku nakładek, ponieważ używany jest w tym przypadku bardziej stężony żel.

Wybielanie zębów domowymi sposobami

Nie każdy decyduje się na wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym. Niektórzy próbują zmienić kolor zębów, korzystając przy tym z domowych, niestety często bardzo szkodzącym zębom metod. Jedną z nich jest czyszczenie zębów pastą do zębów z dodatkiem sody oczyszczonej. Zęby zmieniają swój kolor, jednak jest duże ryzyko starcia szkliwa, stanowiącego barierę ochronną dla zębów przed ich uszkodzeniami. Może zatem to doprowadzić nie tylko do bólu, ale również poważnych chorób. W sklepach dostępne są również pasty wybielające, Niektóre z nich zawierają mikrogranulki, które wywołują podobny efekt do sody oczyszczonej. Inne nie wykazują się wystarczająco dużą skutecznością. Innym rozwiązaniem jest noszenie pasków z żelem wybielającym. Należy je stosować przez ok. 7-14 dni. Efekt jest jednak satysfakcjonujący tylko dla tych, którzy oczekują niewielkiej zmiany.

Chcąc, by wybielanie zębów było skuteczne i bezpieczne, najlepiej skonsultować się z dentystą, który dopasuje metodę wybielania do stanu Twoich zębów. Ważne jest uprzednie wyleczenie ubytków próchnicowych oraz skaling lub/i piaskowanie. Metoda zostanie dostosowana zarówno do stanu uzębienia, jak i efektu, jaki pacjent chce uzyskać, oczywiście z uwzględnieniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up