09.10.2021

Bonding zębów. Nieinwazyjna odbudowa i naprawa

O piękny uśmiech trzeba zadbać. Zdrowie i wygląd zębów w znaczącym stopniu zależy od naszych codziennych nawyków, ale też od genów. Zdarza się, że na skutek uszkodzeń mechanicznych dochodzi do ułamania, wyszczerbienia lub ukruszenia zęba. W takiej sytuacji konieczna jest jego odbudowa. Jedną z metod jest bonding zębów.

Bonding, czyli odbudowa zębów z wykorzystaniem żywic kompozytowych

Jest to prosty i nieinwazyjny zabieg, podczas którego nie dochodzi do naruszenia struktury szkliwa. Uszkodzenia zębów naprawiane są z wykorzystaniem żywic kompozytowych, które znalazły swoje zastosowanie także przy leczeniu ubytków, będących efektem próchnicy. Dużą zaletą bondingu zębów jest możliwość bardzo dokładnego dopasowania kompozytu do koloru zębów. Dzięki temu efekt jest bardzo naturalny. Żywica kompozytowa jest materiałem bardzo elastycznym, co ułatwia modelowanie zęba i nadanie mu odpowiedniego kształtu. Wypełnienie kompozytowe z tkanką twardą łączy się dzięki zjawisku adhezji, a zatem przylegania. Bez ingerencji w tkanki zęba dochodzi do trwałego i szczelnego połączenia materiału z powierzchnią zęba.

Bonding krok po kroku

Pierwszym etapem zabiegu jest przygotowanie zęba do dalszych działań, trzeba dokładnie oczyścić jego powierzchnię. Następnie, jeżeli jest to konieczne, dochodzi do niewielkiej preparacji zęba. Kolejny etap stanowi wytrawienie szkliwa kwasem o łagodnym działaniu, czego celem jest mikroskopijnych wgłębień. Potem lekarz aplikuje żywicę kompozytową, nadając jej taki kształt, aby pasowała do uzębienia. Ostatnią warstwą jest właściwy kompozyt, który dopasowuje się pod względem koloru do wybarwienia zębów. Kompozyt trzeba jeszcze utwardzić lampą stomatologiczną. Żywica jest jeszcze wygładzana i ma polerowaną powierzchnię.

Zastosowanie bondingu. Kiedy się go wykonuje?

Bonding zęba jest zabiegiem zalecanym przede wszystkim w przypadku niewielkich uszkodzeń. Dobrze sprawdzi się przy wszelkiego rodzaju zniekształceniach i złamaniach korony zęba. Wykonuje się go też przy nierównościach zębów, kiedy np. jeden jest krótszy od sąsiadującego. Ma to znaczący wpływ na wygląd i estetykę uzębienia. Żywica kompozytowa świetnie maskuje ukruszenia i niewielkie złamania. Możemy z jej wykorzystaniem również pozbyć się nieestetycznych przerw między zębami i diastemy. Jest to też skuteczne rozwiązanie dla pacjentów chcących poprawić kolor swoich zębów i pozbyć się przebarwień. Trzeba jednak mieć świadomość, że bonding ma swoje zastosowanie i przynosi pożądane efekty tylko wtedy, kiedy ubytki i uszkodzenia są małe. Ponadto w niektórych przypadkach czynniki zewnętrzne mogą przyczynić się do osłabienia efektów. Aby jednak wydłużyć trwałość kompozytu, zaleca się regularne polerowanie zęba.

Trwałość kompozytu

Przy odpowiedniej pielęgnacji zębów oraz regularnym polerowaniu efekt bondingu powinien utrzymywać się około 5 lat. O tym, jak długo będziemy cieszyć się pięknym uśmiechem, decyduje jednak kilka czynników. Przede wszystkim jest to jakość zastosowanego kompozytu oraz precyzja wykonania zabiegu. Warto też uwzględnić swoje nawyki żywieniowe i związane z codzienną higieną jamy ustnej. Do osłabienia efektu przyczynia się spożywanie produktów o właściwościach silnie barwiących. Należą do nich m.in. czerwone wino, kawa i herbata. Nie najlepiej na kompozyt wpływa też palenie papierosów.

Zalety i wady bondingu

Bonding zęba jest zabiegiem szybkim, trwa zaledwie godzinę i nie wymaga więcej niż jednej wizyty. Ponadto umożliwia nieinwazyjną naprawę niewielkich uszkodzeń i jednocześnie usunięcie przebarwień. Dużą zaletą zabiegu jest też jego bezbolesność, nawet nie stosuje się przy nim znieczulenia. Bonding nie narusza struktury zęba, nie mamy do czynienia nawet z najmniejszą ingerencją w wewnętrzne powierzchnie zębowe. Jednocześnie kompozyt jest podatny na wpływ czynników zewnętrznych, więc może dojść do jego uszkodzenia i utraty osiągniętych efektów. Efekt bondingu zobaczysz natychmiast po jego wykonaniu. To zabieg, dzięki któremu odzyskasz swój piękny uśmiech.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up